LAMDA Faculty and Staff

Senior Management Team
Faculty
Visiting Directors
Visiting Writers
Visiting Designers
Visiting Lecturers
Staff

SENIOR MANAGEMENT TEAM

Peter Holliday    Acting Principal & Chief Operating Officer

Rodney Cottier    Head of Drama School
Georgina Firmin    Director of Commercial Development

Lyndel Harrison    Director of Development & Alumni Relations
John Garnham    Head of Finance
Sue Rivers    HEI Project Manager
Richard Scandrett    Head of Marketing & Communications
Ian Warren    Head of Academic Services & Development
Rob Young    Head of Technical Training

FACULTY

ACTING

Heads of Department 

John Baxter    Movement
Caroline Leslie    Acting
Judith Phillips    Voice
Karoline Gable  Singing & Music
A J Quinn    Screen & Audio Performance

Senior Tutors

Penny Cherns FHEA   Senior Tutor - MA Classical Acting for the Professional Theatre
Colin Cook    Senior Tutor & Vice Principal Emeritus
James Kerr    Senior Tutor - Foundation & Short Courses
Debbie Seymour    Senior Tutor - MA Directing & Semester Programmes
Vik Sivalingam    Senior Tutor - Acting and Short Courses

Acting & Directing

Joseph Blatchley
Oliver Birch
Amy Cudden
Sarah Dickenson 
Phil Edgerley
Hannah Eidinow
Gretchen Egolf
John Gillet
Nich Haverson
Nick Hutchison
Gari Jones
James Kemp
Harry Kershaw
Anthony Lau
Jenny Lipman
Helena Lymbery
Adam Meggido
Donnacadh O’Briain
Matthew Peover
Graham Roos
Amelia Sears
Oliver Senton
Matthew Truesmith
 

Movement

Elizabeth Ballinger    Pure Movement
Isabel Baquero    Spanish Dance
Donna Berlin    Show Dance
Betty Cid     Spanish Dance
Rodney Cottier     Combat  
Angie Herzberg    Alexander Technique
Emily Holt    Show Dance
Jonathan Jaynes    Combat
Vincent Manna    Applied Movement
Micaela Miranda    Applied Movement  
Heriberto Montalbán    Movement Theatre
Bethan Pugh    Alexander Technique
Lou Saucell    Alexander Technique
Diana Scrivener    Historical Dance
Kristina Søeborg    Combat
Jonathan Waller    Combat
Terry Worroll    Accompanist
Jonathan Young    Movement Theatre

Voice

Paul Hill    Dialect & Phonetics
Abigail Lumb    Speech Dialect & Phonetics
Melanie Mehta    Speech & Speech Therapy
Rachel Nicholson    Speech & Text
Robert Price    Speech & Text
Stevie Rickard    Speech & Text
Jeremy White    Speech & Text

Screen & Audio

Michelle Bonnard    Screen Performance
Tamsin Collison    Audio Performance
Caroline Martin    Screen Performance
Simon McLinden    Screen Performance
Ben Morris     Screen Performance
Alan Pearce    Screen Performance

Singing & Music

Mia Soteriou
Louise Shephard
Theo Jamieson
Ben Cox
Joe Bunker
Ashley Jacobs
Sarah Kershaw
Anthony Ingle
Gary Peacock
Caryll Newnham
Besfort Williams
Jeremy Sams
Ben Holder
Alex Young
John Reddel 
 

PRODUCTION & TECHNICAL ARTS: STAGE AND SCREEN

Sam Charleston    Production Sound Tutor
Adam Crosthwaite FHEA    Studio Theatres Manager
Emma Hansford    Stage Management Tutor
Sheena Heueston    Wardrobe Supervisor
Jake Mawhinney    Lighting Tutor
Milo McGrath    Senior Construction Tutor
Elizabeth Morgan    Stage Management Tutor
Lesley Read    Deputy Costume Supervisor
Chris Robinson    Construction Tutor
Paul Rowland    Senior Lighting Tutor
Will Scarnell    Head of Production
Jack Thrush    Screen & Audio Production Technician
Robert Tweedie    Theatre Sound Tutor

VISITING DIRECTORS

Bill Alexander
Stephen Barlow
Richard Beecham
Phillip Breen
Ian Brown
Sarah Esdaile
Louise Hill
Gwenda Hughes
Rebecca Johnson
Matthew Lloyd
Tim Luscombe
David Mercatali
Lucy Pitman-Wallace
Richard Platt
Stephen Rayne
Pier Wilkie

VISITING WRITERS

The following have developed new writing at LAMDA recently:

Mike Akers
Robert Alan Evans
Simon Ashe-Brown
Katie Bonna
Michelle Bonnard
Jon Brittain
Suhayla El-Bushra
Lisa Evans
Tanika Gupta
Ming Ho
Roger Hyams
Danny Kanabar
Jenny Knotts
Elizabeth Kuti
Garry Lyons
Barney Norris
Zodwa Nyoni
Chinoyerem Odimba
Kaite O’Reilly
Samantha Potter
Phil Porter
Shaun Prendgast
Somalia Seaton
Alex Warren
Joseph Wilde

VISITING DESIGNERS

Roy Bell
Richard Bullwinkle
Norman Coates
Deirdre Dwyer
Dinah England
Philip Engleheart
Jacob Hughes
Ruari Murchison
Lucy Osborne
Sara Perks
Andrew Riley
Mike Robertson
Fi Russell
Dora Schweitzer
Fabrice Serafino
Nancy Surman

VISITING LECTURERS & ORGANISATIONS

The Actors Centre
Kelly Andrews    Agent BSA
Autograph
Karishma Balani    Casting Associate, Globe Theatre
Luke Beattie    Dramaturg
BECTU
Andy Brierley CDG    Casting Director
British Red Cross
Philippe Carden    Tax Specialist
Lucy Chester    Casting Associate, Gail Stevens
Ben Cogan    Casting Director
Ellie Collyer-Bristow    Casting Director
Chris Cowell    Theatre Design
Kahleen Crawford    Casting Director
Gary Davy CDG    Casting Director
Christopher Dietrich    Actors Connection
Adam Douglas    CAD
Kevin Doyle    Actor
Carol Dudley CDG CSA    Casting Director
Daniel Edwards CDG    Casting Director
Gretchen Egolf    Actor
Equity
Alexandra Gilbreath    Actor
Tracey Gillham CDG    Casting Director
Philip Gladwell    Interview Practice
Micci Gorrod    The Conscious Creative
Jo Hawes    Kids in Theatre
Charmian Hoare    Accent Assessor
Julie Hesmondhalgh    Actor
Lee Ingleby    Actor
David Johnson    Spanish Golden Age
Paterson Joseph    Actor
Andrew Killian    Q-ing From Music
Bridget Kimak    Model Making & Design
Joseph May    Animation/Video Game Voice Actor
Hannah Miller CDG    Head of Casting, RSC
Dr Andrea Moor     Practical Aesthetics
Jeremy Mortimer    Radio Drama Producer
Charles Palmer    Director
Nigel Planer    Actor
Geraldine Pilgrim    Site Specific Acting
Peter Polycarpou    Actor
Sophie Parrott CDG    Casting
Annelie Powell    Assistant Casting Director RSC
RB Health & Safety Solutions
Alistair Lindsey Renton    Agent, Curtis Brown
Richard Martin Lighting
Vicky Richardson    Casting Associate, Donmar Warehouse
Digby Robinson    Interview Practice
David Roylance    Presentation Skills
Kate Saxon    Director, Mo Cap & Video Games
Ginny Schiller CDG     Casting Director
Sam Spencer-Lane    Choreographer
Spotlight
Stage Electrics
Stage Management Association
Erica Stokes    Scenic Art
Liz Stoll    BBC Casting Director
Rosemarie Swinfield
TCG Artists Management
Joanna Town    Interview Practice
Sharon Tucknott    Prop Making
White Light
Paul Andrew Williams    Director
Rebecca Wright CDG    Casting Director
Wireless Theatre Company    Voice Reels
Anna Valley    Projection
Yamaha UK    Digital Sound

STAFF

Principal’s Office

Sandra Fawzy    PA assistant
Justine Stephenson   Clerk to the Board and Governance Support Officer

Academic Services & Development

Llewellyn Bound    Assistant Registrar
Amy Richardson    Registrar
Ailsa Ilott    Assistant Registrar
Gemma Trim    Admissions Officer
Harriet Lambert    Admissions Assistant
Ella Howe    Acting Access and Widening Participation Manager
Paul Talan    Teaching, Learning & Quality Manager
Laura Dickens    Industry Liaison & Professional Development Officer
Monica Atagana    Genesis Network & Monitoring Officer
Melkorka Oskarsdottir    Librarian

Box Office & Front of House

Warrick Griggs   Box Office & Front of House Manager
Carys Bowkett   Front of House Assistant

Development

Bethany McDonald Shepherd    Deputy Director of Development
Olivia Hood    Development Manager (Individual Giving)
Grace Archibald    Development Manager (Student Scholarships & Bursaries)
Lucie Adewusi     Development and Alumni Assistant

Drama School

Karen Houlihan   Timetabling Officer
Terry Smith    Drama School Officer

Facilities

Sean Sweeney    Facilities Manager
Alex Melving    Caretaker
Roy Mustoe    Caretaker
Mike Orchard    Caretaker
Geroge Williams    Caretaker
Anita Williams    Receptionist/Assistant Administrator
Thomas Sweeney Greig    Caretaker

Finance

Robert Thornton    Finance Manager
Gary Long    Finance Officer (Fees & Income)
Nazife Pope    Finance Officer (Purchase & Payments)
Satwinder Phull    Payroll Officer
Alina Capra    Graduate Finance Trainee

Human Resources

Kavitha Balasubramanian    HR Manager 
Shujana Khatun    HR Assistant 

Examinations

Katherine Andreen    Partnerships Manager
Joanne Beckford    Customer Service Administrator
Amelia Bruce    Examinations Administrator
Sam Robinson    Customer Service Officer
Faye Carmichael    Qualifications Officer
Rose Boorer    Qualifications Officer
Ella Simkins    Office Administrator
Tanya Michael    International Officer   
Kamla Jassal    Results Supervisor 
Christina Williams    Qualifications Assessment Officer 
Khrystyna Zinkevica    Examinations Administrator
Laura Miah    Examinations Administrator
Zoey Mitchell    Examinations Administrator 
Simon King     Quality Standards & Compliance Senior Officer
Nigel Le Grys    Examinations Administrator
Amanda McDonald    Examinations Administrator
James Randall-Coath    Examinations Administrator
Kellie Davies    Examinations Administrator
Bob Marsh    Examinations Administrator
Demi Rouse    Examinations Administrator 
Will Lewis-Smith    Examinations Administrator
Nina Lejderman     Examinations Administrator
Katherine Christopher    Examinations Administrator
Maria Williams    Operations Service Manager
Vinota Karunasaagarar    Publishing Officer
Linda Macrow    Chief Examiner
Marcia Carr    Deputy Chief Examiner

Marketing & Communications

Francesca Hoare    Press & Media Manager
Alice Lambe    Digital Manager
Nathaniel Palmer    Marketing Intern
Tom Thorpe    Digital Content Officer